Jedinečnost Auparku je vidět i v číslech. Od roku 2021 vydělal investorům téměř 32 procent


Jedinečnost Auparku je vidět i v číslech. Od roku 2021 vydělal investorům téměř 32 procent

PRAHA 13. května 2024 – Realitní podfond AUP Bratislava, jehož jediným aktivem je známé nákupní centrum Aupark Bratislava, vykázal od svého založení v roce 2021 výnos 23,67 % v eurové třídě a 31,31 % v korunové třídě. I přes ztížené podmínky v období pandemie potvrdil tým svoji schopnost generovat investorům stabilní výnosy. Nespornými výhodami Auparku jsou strategická lokalita, jeho udržitelný provoz, moderní prostory a vhodný mix nájemců. To vše přispívá k dlouhodobé atraktivitě a oblibě mezi zákazníky. Investice do podfondu WOOD & Co. AUP Bratislava proto láká jak domácí, tak zahraniční investory.


Finanční a investiční skupina WOOD & Company jako lídr transakce, společně s joint venture partnerem Tatra Asset Management, koupila v roce 2021 majoritní podíl v Auparku od společnosti Unibail-Rodamco-Westfield. V té době šlo o největší single-asset realitní akvizici na Slovensku v celkové hodnotě 450 milionů eur. Akvizice nákupního centra byla naplánována na tři tranše. V první získali investoři 60% podíl, který se v roce 2022 podle dohodnutých podmínek navýšil na 87 %. Poslední tranše a dokončení nákupu je naplánováno na tento rok.

Podfond přináší od svého vzniku zajímavé zhodnocení. Za posledních 12 měsíců doručil svým investorům výnos 9,48 % v eurové třídě a 12,75 % v korunové třídě včetně dividend. „I přesto, že akvizice probíhala v době covidové krize, kdy zaznívaly i skeptické úvahy o budoucnosti retailu, čas potvrdil kvalitu našich analýz a hloubkové znalosti trhu. Koupě Auparku se ukázala jako správný krok ve strategii získávání kvalitních a atraktivních nemovitostí do našich podfondů. Téměř třináctiprocentní výnos za poslední rok je jasným signálem pro investory, že do takovýchto realit se vyplatí investovat a v jejich portfoliu mají své pevné místo,“ říká Martin Šmigura, Local Partner WOOD & Company.

Výnosová strategie AUP Bratislava podfondu je postavena na pravidelné výplatě dividend s cíleným průměrným ročním dividendovým výnosem pět až šest procent. Navíc, míra externího zadlužení je nastavena na konzervativní úrovni zhruba 50 %. „Aupark vhodně doplňuje naše realitní portfolio a zároveň představuje pro naše klienty výjimečnou investiční příležitost se stabilními výnosy a příznivým poměrem rizika a návratnosti,“ doplňuje Šmigura.

 

Vývoj výkonnosti AUP Bratislava podfondu od jeho založení v roce 2021. Za posledních 12 měsíců dosáhl fond zhodnocení 9,48 % v eurové třídě. Zdroj: WOOD & Company

Investice těží z lokality a prémiových nájemců

Aupark nabízí 231 jednotek určených na pronájem. Ani pandemie nebo inflace přitom výrazně neovlivnily obsazenost nákupního centra, která se drží na úrovni
98 %.

Na vysoké obsazenosti a zájmu ze strany nájemců má velkou zásluhu i lokalita, ve které se Aupark nachází. „Lokalita nám přináší konkurenční výhodu, protože jsme jediným nákupním centrem na pravém břehu Dunaje, tedy v lokalitě, kde jen v Petržalke žije více než 120 tisíc obyvatel. K tomu je potřeba připočítat výhodu docházkové vzdálenosti historického centra Bratislavy a blízkost maďarských i rakouských hranic,“ konstatuje Šmigura. Do nákupního centra tak ročně zavítají miliony návštěvníků, jejichž kupní síla je v porovnání se slovenským průměrem
o 42 % vyšší.

Ilustračná grafika z online dostupných dát ku 25.4.2024 , ktorá ukazuje potenciál nárastu lokality Petržalky.

Aupark návštěvníkům kromě nákupních možností nabízí i prostor pro trávení volného času. V sousedství se nachází nejstarší a zároveň jeden z největších parků v Bratislavě – Sad Janka Kráľa - propojený cyklostezkou ale i několik rezidenčních a kancelářských budov. V okolí vzniká a je naplánováno hned několik developerských projektů, které posílí spádovou oblast Auparku i potenciál pro růst hodnoty aktiva.

Největší zelená fasáda na Slovensku přispěje k udržitelnému provozu

Konkrétní rysy nabírá také rozšiřování Auparku v podobě nové přístavby v přední části nákupního centra. Její otevření má proběhnout už na podzim tohoto roku. Výsledkem bude zvětšení obchodní plochy nákupního centra o 6 tisíc metrů čtverečních.

Díky tomu se vytvoří prostor pro další světové, ale i domácí značky s premiérovým uvedením na slovenském trhu. Za zmínku stojí rozšíření existujících značek Bershka, Pull & Bear a Zara. Poslední jmenovaná značka přinese svým rozšířením nový, nejmodernější koncept, který se stane její vlajkovou lodí na slovenském trhu. V Auparku letos představí svůj první obchod na slovenském trhu i celosvětově populární kavárenská síť EL&N London. Ta má silnou pozici na sociálních sítích díky cílení na mladou generaci a atraktivnímu provedení prostor.

Součástí rozšiřování nákupního centra je i posílení pozice v oblasti udržitelnosti. Centrum je od začátku 2014 držitelem certifikátu BREEAM In-Use na úrovni 2x Excellent, který je jedním z nejprestižnějších při hodnocení udržitelnosti budovy. Na konec léta je naplánovaná instalace zelené fasády na novou přístavbu s téměř 40 tisíci rostlin, pěstovanými speciálně pro tento účel. S plochou přibližně 600 m2 to bude jedna z největších realizací na Slovensku i v Česku. V rušné části města přispěje tato zelená plocha ke zlepšení mikroflóry, snížení hlučnosti a prašnosti, ale i zvýšení přirozené vlhkosti.

Konstrukce se skládá nejen z ocelových prvků, ale i z repasovaných hliníkových rámů a skel z původní fasády. Na Auparku přibudou i další fotovoltaické panely, ty aktuální na střeše parkovacího domu zajišťují roční produkci elektrické energie, která se rovná ekvivalentu spotřeby přibližně sto tisíc kubických metrů zemního plynu, 250 tun CO2 a stovek kilogramů dalších ušetřených zplodin. K udržitelnosti přispívá také široká infrastruktura dobíjecích stanic pro elektromobily nebo možnost dobíjení pro kola a koloběžky.

„Nejen my, ale i předchozí majitel, do budovy systematicky investujeme a plánujeme v tom pokračovat i v následujících letech. Rozšíření nákupního centra nabídne návštěvníkům ještě více možností, jak si užít volný čas a důvod, proč se k nám vracet zpět,“ uzavírá Šmigura.

 

WOOD & Company je významná finanční a investiční skupina s předním postavením na středoevropském trhu. Společnost vznikla v roce 1991 a má kanceláře v sedmi velkých evropských městech – Praze, Bratislavě, Varšavě, Miláně, Bukurešti, Dublinu a Londýně. Zaměřuje se na poskytování služeb v oblastech corporate finance a kapitálových trhů, obchodování s cennými papíry a správy majetku. Významnou součástí skupiny jsou realitní fondy a investiční online platforma Portu.

Jedinečnost Auparku je vidět i v číslech. Od roku 2021 vydělal investorům téměř 32 procent

Kontakt pro média:


Martin Kodýdek

Tel.: +420 606 615 311

E-mail: martin.kodydek@wood.cz