Vývoj ekosystému Etherea jako globální finanční infrastruktury


Vývoj ekosystému Etherea jako globální finanční infrastruktury

Současná technologická infrastruktura finančnictví je pro moderní svět nedostačující a zkrátka zastaralá. Jedním z řešení tohoto problému může být technologie zvaná blockchain, která disponuje unikátní kombinací vlastností nezbytných pro moderní finanční systém, jako jsou např. transparentnost, decentralizace, vysoká míra zabezpečení, dohledatelnost a auditovatelnost záznamů a nemožnost jejich zfalšování. Tato technologie však trpí také nedostatky, které brání využití jejího plného potenciálu, a to konkrétně nedostatečná propustnost sítě a s ní spojené vysoké poplatky za transakce. Nedávné události napovídají, že Ethereum konečně našlo odpověď na otázku, jak tyto nedostatky odstranit, nebo přinejmenším zmírnit. Pojďme si ukázat, jak se Ethereum vyvíjelo a dospělo do své současné podoby a jak staví základy pro (nejen) finanční infrastrukturu budoucnosti.


Bitcoin je stále největším a nejznámějším blockchainem, a proto si možná říkáte: proč nebude Bitcoin infrastrukturou budoucnosti, proč Ethereum? Ve zkratce lze říct, že k tomu nikdy nebyl navržen. Bitcoin vznikl jako systém „svobodných“ peněz a možnosti, které nabízí, končí u finančních převodů skrze měnu BTC. Oproti tomu Ethereum od počátku chtělo vstoupit za hranice Bitcoinu a dát vzniknout tzv. decentralizovaným financím, tedy síti aplikací, které poskytují uživatelům finanční nástroje bez využití nadbytečných prostředníků. Jeho cílem bylo vytvořit efektivnější alternativu staré technologie a systému. Představte si, že máte celý svět financí ve vašem mobilu, se kterým můžete jednoduše platit, posílat peníze, spořit, investovat nebo si půjčit s jasně a transparentně stanovenými pravidly a to 24 hodin denně 7 dní v týdnu po celý rok. Stejně dobře může fungovat i na úrovni podniků nebo státu.

Překážkou byl ovšem způsob, jakým blockchain dosahoval konsenzu a validoval transakce – tzv. Proof of Work („těžba“). Tento mechanismus, který dodnes používá například Bitcoin, je velmi náročný na hardware a spotřebu energie, a proto má své limity. Z toho důvodu přešlo Ethereum po mnoholeté přípravě v září 2022 v rámci Pařížského upgradu na systém konsensu Proof of Stake, který funguje na jiném, dle mnohých účinnějším principu.

Namísto výkonného hardwaru musí validátoři transakcí nakoupit nativní měnu ETH a následně ji vložit do protokolu jako zástavu. V případě, že se budou chovat nekale, jim tato zástava bude za trest odebrána. Cílem již není počítat náročné rovnice, ale protokol náhodně vybírá validátory, kteří potvrdí nový blok a dostanou odměnu v ETH. Ve výsledku došlo ke zvýšení decentralizace, propustnosti a snížení energetické náročnosti o 99 %.

Dále si Ethereum dalo za úkol dosažení stabilní měnové zásoby. Inflace spojená s neustálým růstem peněžní zásoby (označovaným jako „tištění nových peněz“) je neoblíbeným fenoménem současného měnového systému. Aby Ethereum nešlo stejnou cestou, zavedl se tzv. burning, neboli pálení ETH. Došlo k tomu v srpnu 2021 během upgradu Etherea označeným jako Londýnský. V praxi se základní část poplatku každé transakce na Ethereu navždy odstraní z oběhu. V současné době je ETH dokonce deflační měnou a za poslední rok celková zásoba v oběhu klesla asi o 0,3 %, což má stabilizační efekt na jeho cenu.

Ethereum však inherentně nemůže nahradit celý současný finanční systém samo o sobě, a proto začalo zastávat funkci jakési základní vrstvy rozsáhlejšího ekosystému, který na ní vzniká. Tzv. druhé vrstvy, jako například Arbitrum, Optimism nebo Polygon, umožňují provádět transakce mimo blockchain Ethereum, ale zároveň ho využívají k ukládání dat a zabezpečení celého procesu. V praxi se data desítek transakcí na druhých vrstvách zabalí do jedné transakce, která se odešle na samotné Ethereum. Výsledkem je zvýšení propustnosti ekosystému, s tím související snížení poplatků za jednotlivé transakce, a to vše bez většího ohrožení sítě. Tyto příznivé podmínky byly impulzem k přesunu zmíněných decentralizovaných aplikací (směnárny, tradingové platformy, kasína, videohry apod.) přímo z Etherea na druhé vrstvy a došlo ke zlepšení kvality trhu.

S rostoucí poptávkou však podmínky přestaly být příznivé, a tak 13. března 2024 došlo zřejmě k nejdůležitějšímu technickému upgradu Etherea ve vztahu k tomuto ekosystému s názvem Dencun Upgrade. Za zmínku stojí proces zvaný proto-danksharding. Zjednodušeně řečeno se snížením datové náročnosti druhých vrstev podařilo srazit ceny poplatků o více než 90 % což otevřelo dveře novým aplikacím a novým uživatelům, jako třeba videohrám využívajících blockchain, které obvykle produkují velké množství transakcí s nízkou hodnotou.

Protože blockchain je v jádru veřejná účetní kniha, nemusí být infrastrukturou pouze kapitálovým trhům, ale nyní se aplikuje také ve zmíněném gamingu, v pojišťovnictví, v oblasti poskytování dat a výpočetní kapacity, v energetice nebo třeba ve vědě a výzkumu. A to je pouze špička ledovce.

V současné době je ekosystém Etherea technologicky nejrozvinutějším a nejpokročilejším sektorem blockchainu, který se neustále vyvíjí a přizpůsobuje potřebám trhu. S rostoucí mírou adopce a spektra způsobů využití však budou požadavky opět vyšší a potřeba další inovace nevyhnutelná.

Kontakt pro média:


Martin Kodýdek

Tel.: +420 606 615 311

E-mail: martin.kodydek@wood.cz