Do sbírky Alfonse Muchy na Portu Gallery zainvestovalo 2 047 lidí. Desítky jich investovali několikamilionové částky.


Do sbírky Alfonse Muchy na Portu Gallery zainvestovalo 2 047 lidí. Desítky jich investovali několikamilionové částky.

Praha 29. listopadu 2023 – Včerejším dnem skončil historicky největší úpis online galerie Portu Gallery. Do unikátní sbírky 422 děl Alfonse Muchy v hodnotě 270 milionů korun zainvestovalo v období od 28. října do 28. listopadu přes dva tisíce lidí a firem. Desítky lidí investovaly v řádech milionů, průměrná investovaná částka byla 132 tis. korun. Předpokládaný investiční horizont je 3 až 5 let, očekávané zhodnocení v desítkách procent. Portu Gallery již jedná o zápůjčkách sbírky do zahraničí.


Půlnocí 28. listopadu byl ukončen investiční úpis do jedné z nejkomplexnějších sbírek děl Alfonse Muchy. Příležitost podílet se investičně na sbírce čítající 422 artefaktů světově uznávaného malíře a grafika éry secese nabídla online investiční galerie Portu Gallery. Úpis v hodnotě 270 milionů korun trval přesně měsíc – od 28. října do 28. listopadu 2023 – a přilákal pozornost 2 047 investorů. „O možnost investovat do sbírky děl Alfonse Muchy byl ze strany veřejnosti opravdu značný zájem. Během prvních patnácti minut od spuštění úpisu lidé zainvestovali přes 55 milionů korun. Zájem přitom projevili nejen jednotlivci, ale i firmy,“ říká Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery a pokračuje: „Tento úpis považujeme za obrovský úspěch, hned první den investoři vložili do sbírky několikanásobně více peněz, než byl do té doby historicky nejvyšší úpis na Portu Gallery.“

V průběhu trvání úpisu od 28. října do 28. listopadu se na investici do sbírky podílelo celkem přes dva tisíce lidí. Investiční příležitost nejvíce oslovila muže mezi 30-50 lety, tato skupina představovala přes 50 % ze všech investorů do sbírky. Při pohledu na zastoupení mužů a žen převládali muži se skoro 85 % zastoupením oproti ženám s 15 %. „Viděli jsme enormní zájem jak ze strany stávajících tak nových klientů, které tato nabídka oslovila. U stávajících klientů jsme viděli řádově vyšší investované částky než do ostatních příležitostí. V řádech milionů korun se přitom pohybovaly desítky investičních pokynů,“ doplňuje Jaroš. Průměrná zainvestovaná částka pak představovala 132 tis korun. Po bok investorů se zařadila i skupina WOOD & Company, která si minoritní část sbírky ponechala ve svém držení.

Sbírka děl Alfonse Muchy bude nyní čekat na své zhodnocení. Předpokládaný investiční horizont je 3 až 5 let, o samotném prodeji hlasováním rozhodnou sami investoři. Po tuto dobu k jejímu zhodnocování přispějí například i výstavy po celém světě, jednání o možných zápůjčkách již probíhají a naplno se rozjedou v příštím roce. Příjmy z těchto zápůjček se stanou součástí hodnoty investičních certifikátů. Tyto aktivity, společně s růstem hodnoty jednotlivých děl Alfonse Muchy v čase, by měly vést ke zhodnocení sbírky v desítkách procent.

Světově známou a jednu z nejkomplexnějších sbírek 422 děl Alfonse Muchy začal v 80. letech minulého století budovat legendární tenista Ivan Lendl. Od roku 2013 pak sbírku čítající 129 artefaktů dále rozšiřoval soukromý sběratel Richard Fuxa. Ten v průběhu další dekády navýšil počet artefaktů ve sbírce na stávajících 422 a zároveň se zasloužil o propagaci sbírky ve světě. Na spoluutváření sbírky se také významně podíleli kurátoři Jack Rennert a Karel Srp. Sbírka má za sebou mimořádně úspěšné tuzemské i zahraniční výstavy. Díky nim ji vidělo 750 tisíc lidí po celém světě. Výstava v pražském Obecním domě pojmenovaná Lendl: Mucha si vysloužila titul nejnavštěvovanější výstavy výtvarného umění v historii České republiky.

--

Portu je česká robo-advisory platforma, umožňující jednoduše investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora. Stará se o peníze více než 200 000 klientů v ČR, Slovensku i Polsku a pod správou má přes 23 miliard Kč. Online platforma Portu vznikla v roce 2017 v investiční skupině WOOD & Company, jejíž portfolio zahrnuje správu investičních aktiv a obchodování na burze s ročním obratem přibližně 25 miliard EUR. WOOD & Company působí v šesti evropských městech s centrálou v Praze, specialisty na investiční bankovnictví v Bratislavě a Bukurešti a specialisty na kapitálové trhy v Londýně, Miláně a Varšavě.

Portu Gallery je první online investiční galerie, která umožňuje široké veřejnosti investovat do unikátních předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou již od jedné koruny. Portu Gallery umožňuje podílet se na výnosu i menším investorům tím, že si nekupují celý předmět, ale pouze jeho část. Svou investici tak mohou investoři rozložit mezi různé druhy aktiv a tím diverzifikovat případný zisk. Jak název napovídá, galerie nabízí různé investiční příležitosti. Od veteránů, sudů s whisky, lahví vína, historických houslí, sběratelských medailí a mincí, poštovních známek až po umění.

Kontakt pro média:


Martin Kodýdek

Tel.: +420 606 615 311

E-mail: martin.kodydek@wood.cz