Proběhlo slavnostní zvonění a FOOTSHOP dokončil svůj vstup na BCPP prostřednictvím WOOD SPAC One


Proběhlo slavnostní zvonění a FOOTSHOP dokončil svůj vstup na BCPP prostřednictvím WOOD SPAC One

Footshop dokončil prostřednictvím fúze s WOOD SPAC One svůj vstup na burzu a 1. 8. se stal veřejně obchodovatelnou společností. Slavnostní zvonění na burze proběhlo první srpnový den v dopoledních hodinách a úspěšně tak byla dokončena první transakce SPAC (Special Purpose Acquisition Company) ve střední Evropě. 

Tato transakce a vstup na burzu umožní Footshopu další rozšíření byznysu v Evropě, posílení retailu v evropských metropolích a práci se svou komunitou. 

Od svého založení v roce 2012 v Praze společnost po 10 letech ušla cestu k obratům přes miliardu, z nichž 70 % tržeb tvoří právě zahraničí.  


Footshop zároveň provozuje tři prémiové kamenné obchody v evropských hlavních městech – Praze, Budapešti a Bukurešti. V nejbližších dnech se otevře Footshop v centru Bratislavy. Díky svému zaměření na mladou streetwearovou komunitu se společnost stala partnerem světových značek jako Adidas, Nike, Converse či Vans pro distribuci jejich prémiových řad obuvi i oblečení.

Footshop vstupuje na burzu a jeho ocenění se od nynějška dozvíme každý den. Těším se na nový level podnikání a nové zkušenosti. Dedikuji svůj intelekt a energii na budování dlouhodobé hodnoty. Děkuji WOOD & Co. za realizaci této transakce právě s námi,” říká k milníku společnosti CEO FOOTSHOP, Peter Hajduček.

Jsem rád, že jsme první burzou v regionu, která se může pochlubit úspěšným listingem společnosti, která na trh vstoupila prostřednictvím SPACu. Pro zájemce o listing se tak otevírá další způsob, který lze při vstupu na trh využít. SPACy jsou podle mě jednou z mála inovací kapitálového trhu za poslední desetiletí a v USA měly trochu smůlu, že přišly v nevhodnou dobu přemrštěných valuací nových technologických firem. Věřím, že v Praze se pro tyto instrumenty otevírá nová doba. Díky WOOD & Company a hlavně Footshop za to, že se touto cestou vydali a pomohli tak cestu SPACu na tuzemském kapitálovém trhu prošlapat. Na trh se dostává firma, která má jasnou růstovou evropskou ambici a pevně věřím, že vstup na pražskou burzu Footshopu pomůže své plány splnit”, říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

„Dnes dochází k ukončení procesu prvního zrychleného IPO formou SPACu na pražské burze. Z akcií WOOD SPAC One se stávají akcie společnosti FOOTSHOP. Jedná se o průkopnickou a náročnou transakci a jsme rádi, že se nám jí podařilo dotáhnout. Akciím FOOTSHOPu přejeme jen to nejlepší,” nastiňuje Oliver Polyák, manager investičního bankovnictví WOOD & Company a člen představenstva WOOD SPAC One.

Stručná historie transakce: 

První kontakt ohledně transakce: 27. 9. 2022

Duben 2023: WOOD SPAC One učinil dohodu se stávajícími investory Footshopu na odkoupení až 49 % podílu společnosti.

Květen 2023: Valná hromada společnosti WOOD SPAC One proběhla 16. května 2023, kdy byla transakce schválena.

Červen 2023: Podpis transakce. 

​​Za téměř poloviční podíl zaplatili noví akcionáři uskupení ve WOOD SPAC One celkem 445 milionů korun. Tento podíl nakonec získali namísto avizovaných 45 procent, a to díky tomu, že byla snížena hodnota společnosti (100procentní equity value) na úroveň 650 milionů korun a o 30 milionů korun navýšena suma, o kterou se bude posilovat kapitál cílové společnosti. 

Celkem 238 milionů korun půjde například na stavbu nových kamenných poboček po Evropě, expanzi na nové trhy, budování vlastní značky či optimalizaci kapitálové struktury.

Zbylých 207 milionů korun si odnesou stávající akcionáři, kteří odprodali části svých podílů. I nadále však ve firmě zůstávají všichni. 

Největším akcionářem je nově WOOD SPAC One. Zakladatel Peter Hajduček drží 33,1 procenta (před transakcí 62,76 procenta), crowdfundingová platforma Crowdberry má 7,2 procenta (předtím 7,86 procenta), investiční fond Kaya (dříve Enern) si ponechal 6,5 procenta (předtím 20,37 procenta) a andělský investor Marcel Vargaeštók zůstává se 4,7 procenta (předtím 9,01 procenta).

Zdroj: TZ FOOTSHOP

Kontakt pro média:


Martin Kodýdek

Tel.: +420 606 615 311

E-mail: martin.kodydek@wood.cz