WOOD & Company v roce 2023: Ve znamení novinek


WOOD & Company v roce 2023: Ve znamení novinek

I přesto, že se do roku 2023 stále promítaly nepříznivé ekonomické a geopolitické faktory z předchozích let, docházelo k postupnému oživení globální ekonomiky. Pokles inflace, růst HDP, obnova průmyslové výroby a oživení spotřeby domácností vedly ke stabilitě a růstu na finančních trzích. Ekonomické vyhlídky se zlepšily, což se odrazilo pozitivně i v náladě a důvěře investorů. Naše společnost do tohoto turbulentního období přivedla několik nových produktů a podílela se na řadě unikátních a významných transakcí. Loňský rok tak můžeme vyhodnotit z pohledu výkonnosti našich investičních produktů, ale i z pohledu obchodních příležitostí jako úspěšný. Dovolte nám, abychom se s vámi o některé z těchto úspěchů v následujících řádcích podělili.


WOOD & Company jako průkopník

Nad rámec poskytování tradičních a precizně zvládnutých investičních služeb chceme přinášet i průkopnická řešení. Proto jsme se i v uplynulém roce pustili do nových projektů a představili našim klientům produkty, které jsou na lokální poměry unikátní a inovativní. Na konci června 2023 se podařilo dokončit akvizici WOOD SPAC One, prvního středoevropského SPACu, se společností FootShop, která byla následně s prvním srpnovým dnem úspěšně uvedena na pražskou burzu.

Další oblastí, které se ve WOOD & Company otevíráme stále více, jsou investice do světa blockchainu a kryptoměn. Věříme, že po období “divokého západu” na tomto poli přichází čas, kdy se především z blockchainu vyvíjí respektovaná technologie s budoucností a investičním potenciálem, u kterého nechceme chybět. Investici do těchto projektů jsme se rozhodli nabídnout prostřednictvím podfondu WOOD Blockchain+, který si vybírá nejlepší lokální i zahraniční fondy v oblasti blockchainu a kryptosvěta. „Loňský rok se vezly kryptoměny a digitální aktiva na pozitivní vlně, a i vyhlídky pro letošní rok jsou příznivé. Zhruba v polovině dubna 2024 by mělo dojít k tzv. Bitcoin halvingu, tedy snížení emise nových bitcoinů do oběhu o 50 %. Tato událost se opakuje každé čtyři roky a historicky předcházela silnému růstovému období,“ doplňuje Tomáš Kacerovský, portfolio manažer WOOD Blockchain+.

V neposlední řadě jsme rádi, že můžeme od října loňského roku nabízet také unikátní příležitost investovat do financování soudních sporů. V rámci podfondu LitFin Alpha, jehož jsme obhospodařovatelem a administrátorem, si mohou kvalifikovaní investoři potenciálně sáhnout na cílovaný dvouciferný výnos. „Financování soudních sporů je mnohamiliardovým odvětvím a nabízí tak zajímavou investiční příležitost, která nepodléhá makroekonomickým vlivům, což snižuje volatilitu portfolia,“ vysvětluje Miroslav Nosál, ředitel WOOD & Company investiční společnosti. Zřizovatelem podfondu je společnost Litfin SICAV, která patří do skupiny LitFin, jedné z nejvýznamnějších poskytovatelů financování soudních sporů v Evropě.

Na podzim loňského roku jsme se jako skupina WOOD & Co. masivně otevřeli také světu investic do umění, když jsme odkoupili jednu z nejkomplexnější sbírek děl Alfonse Muchy čítající 422 děl v hodnotě přesahující čtvrt miliardy korun, známou také jako Lendlova sbírka. Prostřednictvím online galerie Portu Gallery jsme umožnili zainvestovat do sbírky široké veřejnosti. „Jsme rádi, že tato nabídka veřejnost oslovila. Evidovali jsme značný zájem ze strany jednotlivců i firem. Hned první den investoři vložili do sbírky několikanásobně více peněz, než byl do té doby historicky nejvyšší úpis na Portu Gallery,“ říká Martin Jaroš, ředitel Portu Gallery. Investice do umění vnímáme ve WOOD & Company jako vhodný doplněk investičního portfolia a budeme se rozhlížet po zajímavých příležitostech i v budoucnu. 

Investice s příběhem – zajímavé burzovní a investiční aktivity

Ve WOOD & Co. máme rádi příběhy. Fandíme mladým firmám a rádi podporujeme ty, za kterými stojí dobré nápady a silné týmy. Mezi těmi, kteří si v loňském roce získali naši důvěru, je například společnost Snuggs, výrobce menstruačních kalhotek.  Loňský rok byl pro tuto společnost velmi příznivý z pohledu expanze na nové trhy, představení nových kolekcí nebo spuštění zákaznického programu Snuggs Trial. I díky tomu tržby za rok 2023 atakovaly hranici půl miliardy korun. Více než polovina tržeb přitom plyne z trhů mimo Česko, startupová značka je úspěšná především v Německu, v Nizozemí, na Slovensku nebo Rakousku, nově se etabluje i ve Velké Británii. Podle jednoho z majitelů WOOD & Company Jana Sýkory má společnost nakročeno ke vstupu na pražskou burzu, kam by si v dohledné době mohla jít pro další investice prostřednictvím IPO.

Podobným příběhem love brandu, který si rychle a úspěšně otevírá dveře do dalších evropských zemí, jako je Polsko, Rakousko či Německo je společnost Fruitisimo. Společnost má 92 provozoven a v roce 2022 utržila 350 milionů korun, což znamenalo 66% nárůst. Za loňský rok očekává také tržby ve výši půl miliardy korun. „V loňském roce jsme ve Fruitisimu získali za nižší desítky milionů korun 8% podíl. Je to pro nás poctivě vybudovaná společnost, která dělá něco pro zdraví lidí, a proto jsme se rozhodli ji podpořit. Samozřejmě zde vidíme také investiční příležitost,“ uvedl k této investici Jan Sýkora, který i v tomto případě vidí potenciál firmy pro vstup na pražskou burzu Start.

Na podzim jsme pomohli se vstupem na pražskou burzu společnosti Eurowag, další úspěšně společnosti s českými kořeny. Ta je primárně obchodována na Main Market London Stock Exchange, od konce října byl tento titul zpřístupněn českým investorům i na Free Marketu pražské burzy a to za výrazného přispění WOOD & Company. „Jako zástupce nového sektoru z oblasti komerční silniční dopravy a digitalizace jejích služeb má Eurowag šanci na pražské burze zaujmout. Věříme, že lokální investoři tuto nabídku ocení a doufáme, že se v budoucnu titul stane se součástí indexu PX, kde by mohl usilovat o zájem ze strany institucionálních klientů,“ komentoval vstup akcí Eurowagu na pražskou burzu Josef Kohout, vedoucí tradingu WOOD & Company. 

Těsně před letními prázdninami jsme se podíleli na jednom z největších evropských IPO loňské sezóny. Na bukurešťskou burzu uvedla své akcie společnost Hidroelectrika, rumunský výrobce elektrické energie z vodních elektráren. Společnost patří mezi nejziskovější v Rumunsku. Vyrábí energii z obnovitelných zdrojů, což je zajímavé pro mezinárodní investory, kteří kladou důraz na zelené energie a životní prostředí. Do oběhu šel zhruba 17 procentní podíl menšinového akcionáře Fondul Proprietatea spravovaný investiční společností Franklin Templeton, který fondu vynesl přes dvě miliardy dolarů. 

Na konci září loňského roku získala slovenská společnost Kosit, která je vlastněná investiční skupinou WOOD & Company, 90% podíl ve firmě Detox, která patří mezi největší firmy v oblasti nakládání s nebezpečnými průmyslovými odpady na Slovensku. V roce 2022 dosáhla společnost obrat téměř 11 milionů eur. Pro WOOD & Co. na Slovensku jde o pokračování strategického směřování v odvětví odpadového hospodářství, ve kterém působí od roku 2014. „Díky akvizici společnosti Detox dokážeme posunout Slovensko blíže k modernímu odpadovému hospodářství, které je šetrné k životnímu prostředí. Zároveň jde o silný signál pro investory, kteří nám svěřují prostředky na posilování naší pozice v tomto segmentu,“ říká Martin Šmigura, investiční ředitel WOOD & Company. Plánovaný konsolidovaný obrat společnosti Kosit za rok 2023 je ve výši 68 mil. eur. 

Partnerská a klientská péče

V září jsme pro naše klienty uspořádali druhý ročník Investiční konference WOOD & Company 2023, tentokrát ve spolupráci s advokátní kanceláří Havel & Partners. V ikonické budově pražského Rudolfina se setkalo 320 účastníků, kteří si v šesti tematických blocích vyslechli podnětná vystoupení expertů naší investiční skupiny, ale i pozvaných hostů. Měli jsme to potěšení přivítat například bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera, který se vyjádřil k aktuálnímu ekonomickému vývoj a poukázal na zajímavé trendy. Za WOOD & Company vystoupili k tématu nemovitostního sektoru Marek Herold, dluhopisům a procesu výběru emitenta se dále věnovali Petr Turner a Petr Beneš, k potenciálu investic do krypta a blockchainu pohovořil Tomáš Kacerovský. Na konferenci vystoupili i partneři WOOD & Company Vladimír Jaroš, který představil produktovou strategii skupiny a Jan Sýkora, který se zapojil do závěrečné panelové diskuse, která reflektovala témata, která nejvíce zaujala publikum. V roce 2024 plánujeme uspořádat třetí ročník konference již v březnu a bude se jednat zase o větší akci nabitou ještě více informacemi tak, aby investoři hned na začátku roku měli dostatek relevantních informací pro investiční rozhodnutí v tomto roce.

Jsme rádi, že jsme mohli na začátku prosince přivítat v hotelu Hilton více než tři stovky zástupců ze 150 společností a na 150 institucionálních investorů na naši každoroční konferenci Winter Wonderland. V průběhu několika dnů se investoři a zástupci společností setkávali a zapojovali do zajímavých diskusí s našimi analytiky a obchodním týmem, aby odhalili řadu investičních příležitostí napříč různými sektory. Ještě jednou bychom rádi poděkovali nejen našim klíčovým partnerům, ale za aktivní zapojení i burzám cenných papírů v Praze, Bukurešti, Budapešti a Varšavě. 


Příznivá dluhopisová sezóna

Důležitou a klienty žádanou součástí našeho portfolia jsou firemní dluhopisy. Díky dlouholetým vztahům s prověřenými emitenty dokážeme nabízet dluhové cenné papíry se zajímavým výnosem vzhledem k riziku. Loňský rok byl ve znamení vysoké inflace, která přinutila centrální banky zvednout úrokové sazby na maxima. To zvedlo i výnosy na dluhopisech a spořicích účtech. S pohledem do následujícího roku je zřejmé, že téma inflace ustupuje do pozadí. Snižování úrokových sazeb ze strany centrálních bank však bude mít spíše reaktivní než preventivní charakter. „Centrální banky nebudou chtít riskovat předčasné uvolnění měnové politiky a možné obnovení inflačních tlaků a k razantnějšímu snižování přistoupí až na základě makroekonomických dat naznačujících možné zpomalení ekonomiky. Pokles základních úrokových sazeb by se v příštím roce měl pozitivně promítnout do cen dluhopisů, a proto z pohledu poměru riziko/výnos považuji dluhopisy za nejatraktivnější třídu aktiv,“ vysvětluje Vladimír Vávra, makléř WOOD & Company. 

 V loňském roce jsme představili například tři emise dluhopisů pojišťovny Direct, kde si investoři mohli sáhnout na roční výnos až 9,5 %, dluhopisy City Home s variabilním kupónem, jehož první výše dosáhla 11,12 % nebo dluhové cenné papíry našeho Office podfondu s výnosem 8,2 % p. a. v korunové třídě anebo Retail podfondu s ročním výnosem 6,5 % v eurové třídě. 

Realitní trh 2024? Stagnace developmentu, investiční potenciál a růst nájmů

Nemovitosti mají v portfoliu investora nezastupitelný význam v podobě stabilizační kotvy omezující rizika. Zajišťují stabilní výnos a ve střednědobém a dlouhodobém horizontu dokážou ochránit před inflací díky indexaci nájemních smluv nebo obratovému nájemnému v případě maloobchodních center. A to i v tak turbulentních dobách, jakými byl i uplynulý rok. „I přesto, že se Evropa v loňském roce vyhnula obávané recesi a inflace pokračovala v poklesu, vyšší úrokové sazby vedly k opatrnosti na nemovitostních trzích. Investiční aktivita v regionu střední východní Evropy se meziročně propadla o zhruba 50 %. V letošním roce očekáváme růst nájemného napříč realitními segmenty vlivem nedostatečné nabídky nových prostor, nízkým mírám neobsazenosti a růstu ekonomiky. Předpokládaný pokles úrokových sazeb pak přispěje k lepší dostupnosti financování a ke zvýšení objemu investic do realitního sektoru,“ komentuje Jan Kolb, investiční manažer WOOD Real Estate.

Realitám u nás ve WOOD & Co. dlouhodobě věříme. A to natolik, že jsme se v uplynulém roce pustili do rozšíření realitního byznysu hned o dva důležité segmenty. Do rodiny našich již zavedených a úspěšných podfondů zaměřených na kancelářské a retailové budovy se v únoru přidal podfond WOOD & Company Realitní – otevřený podílový fond, který je určen pro retailové klienty. Ti mohou participovat na silném portfoliu, zkušenostech nejlepších odborníků na komerční nemovitosti a na atraktivních investicích Realitního fondu WOOD & Company, SICAV, který je jedním z nejvýkonnějších realitních fondů v Česku. Minimální investice do tohoto retailového fondu je 100 korun a je možné ji realizovat prostřednictvím online investiční platformy opPortunity od Portu. Očekávaný čistý roční výnos dlouhodobě cílí na 7-9 %. Za první půlrok svého fungování, tj. k 31. říjnu 2023, zhodnotil fond v korunové třídě o 4,2 % a drobní investoři do něj prozatím vložili 200 milionů korun. „Díky synergickým efektům na všech úrovních investičního cyklu se fondu již na začátku svého působení daří držet stanovených cílů. Věříme proto, že se brzy zařadí na přední místa mezi realitními fondy určenými pro drobné investory,“ říká Jiří Hrbáček, portfolio manažer realitního fondu a místopředseda představenstva WOOD & Company. 

Na podzim loňského roku jsme pak vstoupili i do segmentu logistiky a developmentu průmyslových parků. Nový WOOD & Co. Logistics podfond je určený pro kvalifikované investory a v eurové třídě cíluje na roční výnos 15 % při investičním horizontu alespoň tři roky. Unikátní strategií fondu jsou investice do výstavby logistických nemovitostí, kdy investor získává možnost profitovat z developerského výnosu. První akvizicí nového podfondu je investice do výstavby třetí etapy projektu 7R Park Tczew III nedaleko polského Gdaňsku. V přípravě je výstavba dalších logistických projektů ve střední Evropě. „Chceme se zaměřit na výstavbu logistických parků, které umožňují zajímavý výnos, jsou dobře financovatelné, mají kvalitní nájemníky a nabízejí investorům určitou míru stability a predikovatelnosti, což v současném světě není tak běžné,“ upřesňuje Marek Herold, portfolio manažer realitního fondu WOOD & Company.

WOOD & Company v roce 2023: Ve znamení novinek

Abychom v ročním souhrnu podali komplexní obrázek, musíme zmínit i to, jak se v loňském roce dařilo zbývajícím třem podfondům. I přesto, že se investoři za uplynulý rok pravděpodobně nedočkají nadstandardních výnosů, našim fondům se daří držet příznivý trend vedoucí k naplnění cílovaných ročních výnosů 8-10 %. WOOD & Company Office podfond orientovaný na kancelářské budovy si k 31.12. 2023 připsal v korunové třídě výnos 10,70 %, podfond zaměřený na maloobchodní centra – WOOD & Company Retail podfond zhodnotil za stejné období v korunové třídě dokonce o 16,72 %.

Poslední WOOD & Company AUP Bratislava podfond, který vznikl v roce 2021 za účelem akvizice jediného aktiva tohoto podfondu, a to prémiového bratislavského nákupního centra Aupark eviduje od svého vzniku výnos 19,47 % v eurové třídě. Výnos za posledních 12 měsíců včetně dividend je 8,49 % v eurové třídě a 11,86 % v korunové třídě. V loňském roce byla zahájena etapa rozšíření tohoto centra o cca 10 tisíc m2, což přinese zkvalitnění nabídky především v oblasti módy.

„Posledními akvizicemi kancelářského podfondu byly pražská budova Green Point v létě 2022 a na podzim pak přibyla první polská budova Astrum ve Varšavě. Součástí aktiv se v srpnu 2022 stala i druhá fáze projektu Lakeside Office Park v Bratislava. Tuto budovu se už na jaře loňského roku podařilo plně obsadit. Ve finální fázi akvizice je v pořadí druhá kancelářská budova ve Varšavě,“ doplňuje Hrbáček. Stejně tak jeho výhled na retailový segment je pozitivní. Návštěvnost nákupních center se podle Hrbáčka v průběhu loňského roku vrátila téměř na předcovidovou úroveň, v případě tržeb byl loňský rok rekordní, v porovnání s úspěšným rokem 2019 evidovala centra v průměru 20% nárůst. Nejnižší míra neobsazenosti pak prokazuje, že českému retailovému trhu se daří. 

V březnu odkoupila skupina WOOD & Company 50% podíl v bratislavském kancelářském komplexu Lakeside Park 02 od společnosti Immocap a stala se tak výhradním majitelem. Administrativní budova byla otevřena v září 2022 a je developerským výsledkem obou uvedených společností. „Budovu jsme získali v souladu s původním plánem, kdy jsme po dokončení a pronajmutí měli získat budovu od partnera, společnosti Immocap. Plné vlastnictví dává smysl i s ohledem na to, že jsme majitelem i kancelářské nemovitosti Lakeside Park 01 a obě budovy tak nyní patří do našeho WOOD & Co. Office podfondu,“ doplňuje investiční ředitel WOOD & Company Martin Šmigura. Podle něj je Lakeside Park 02 technologicky vyspělá budova a mimořádnou úrovní komfortu, příjemným prostředím a dostupnou lokalitou. V prestižní anketě CIJ Awards získala dvě ocenění – Best office development a Best new office tenant lease transaction. V současné době je budova plně obsazená. 

WOOD & Company v roce 2023: Ve znamení novinek

V loňském roce se také výrazně posunuly přípravy developerského projektu Millhaus, který vznikne s partnerskou podporou developera Immocap v dynamicky se rozvíjející bratislavské zóně Mlynské Nivy. Na pozemcích východně od křižovatky ulic Plynárenská a Mlynské Nivy vznikne bytovka doplněná několika retailovými jednotkami v přízemí, garni hotelem v prvních několika patrech a zhruba stovkou bytů ve zbývajících horních patrech. Věžák bude mít 19 nadzemních pater a výškově souzní se sousedním administrativním objektem The Mill. Moderní architektuře s mírně tradičním výrazem bude dominovat rastr prosklených a plných ploch s obkladem reflektujícím industriální minulost. Zahájení výstavby je naplánováno na první polovinu letošního roku, dokončení pak v roce 2026. Celkové náklady jsou odhadován na 17 milionů eur.

WOOD & Company v roce 2023: Ve znamení novinek

Portu

Také naše retailová online investiční platforma Portu si v loňském roce vedla velmi dobře, když překonala hned několik důležitých milníků. Portu získalo důvěru už více než 200 tisíců klientů, kterým spravuje přes
1 miliardu eur. 

S růstem světových indexů se v loňském roce dařilo i portfoliím Portu, které zhodnocovaly o dvouciferná čísla. To s nejvyšší rizikovostí a číslem 10 si připsalo v uplynulém roce 20,5 %, opatrnější portfolio s rizikovým stupněm 5 připsalo 15,8 %, zatímco nejkonzervativnější portfolio 1 vzrostlo o 11,1 % za rok.

V rámci produktových novinek spustilo Portu eurovou verzi Investiční rezervy, který využívá úročenou hotovost spolu s investičními nástroji tak, aby chránila úspory investorů při co nejmenší rizikovosti.  

V rámci sesterského projektu opPORTUnity jsme zpřístupnili zájemcům o český trh možnost kontinuálního obchodování na trhu START a zjednodušili a zrychlili tak obchodování s akciemi v naší nabídce.

Další sesterský projekt, online investiční galerie Portu Gallery, úspěšně upsala unikátní sbírku děl Alfonse Muchy za celkem 270 milionů korun, která obsahuje přes 400 kusů originálních artefaktů tohoto velikána secese.

„Snažíme se, aby bylo investování dostupné a srozumitelné pro širokou veřejnost. Proto jsme v loňském roce přišli s upravenou mobilní aplikací, která nabízí pohodlnější a přehlednější užívání našich služeb na mobilních zařízeních. Nového designu a optimalizace se dočkala i webová prezentace, která teď nabízí návštěvníkům ještě lepší uživatelský zážitek,“ říká Radim Krejčí, zakladatel a šéf Portu a pokračuje: „To, že to náš tým dělá dobře, svědčí i ocenění Portu ve Zlaté koruně nebo ocenění Fintechem roku 2023 v soutěži Mastercard Banka roku. Jednalo se už o páté ocenění v pořadí a všem mým kolegům patří dík za jejich nasazení.“

 

Kvalitní tým je zárukou úspěchu

To, že se nám daří už více než 30 let držet na špici, rozvíjet nové aktivity, produkty a plnit si tak další investiční sny je především zásluhou našeho expertního týmu. V loňském roce byla skupina WOOD & Company zařazena v žebříčku Czech 100 Best mezi stovku nejlepších firem České republiky. Další ocenění jsme v loňském roce získali v rámci prestižních ocenění společnosti Institutional Investor, a to 1. místo za přístup k podnikům podle hlasování firem v kategorii Emerging EMEA Research a ve stejné kategorii 2. příčku ve výzkumu CE3.

Naši kolegové jsou také respektovanými a vyhledávanými odborníky ze strany médií, kam pravidelně poskytují rozhovory a komentáře. WOOD & Company a její experti byli v loňském roce v médiích citováni v několika tisícovkách článků především k tématům vývoje na pražské burze, ale i na světových finančních trzích, velmi dobře se naši kolegové etablovali také v komentování kryptoměnové scény a blockchainových technologií, tradičně silnou pozici ale máme i v odborném pohledu na trh s komerčními nemovitostmi a investováním do tohoto segmentu.

Kontakt pro média:


Martin Kodýdek

Tel.: +420 606 615 311

E-mail: martin.kodydek@wood.cz